poniedziałek, 20 października 2008

Co to jest overclocking?

Dla odmiany po składaniu tych wszystkich zestawów (trochę daremna robota, mnóstwo czasu na tym schodzi) pora na coś odrobinę innego. Tym razem napiszę parę słów o tym, czym jest overclocking i jak się do tego zabrać. Rozpocznijmy więc od defincji.

Overclocking (z ang. podkręcanie albo przetaktowywanie, w skrócie OC) polega na zwiększeniu szybkości pracy i/lub wydajności sprzętu komputerowego poprzez zmianę ustawień jego podzespołów. Komponentami najczęściej poddawanymi overclockingowi są:

  • Procesory
  • Karty graficzne
  • Pamięci

Sceptyczny czytelnik zapyta się od razu: "po co to robić?". Rzeczywiście, niewprawne próby podkręcania mogą się nie powieść lub nawet prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu. Dlatego wszelkie próby overclockingu muszą być poparte pewną wiedzą i obyciem z komputerami. Zysk jest taki, że często niewielkim wysiłkiem można zaoszczędzić sporo pieniędzy kupując sprzęt teoretycznie nieco słabszy, a następnie zmuszając go do pracy z ustawieniami wyższymi niż nominalne.

Podobnie myśląc działają ludzie, którzy podkręcają dlatego, bo można. Na dobrą sprawę wydajność posiadanego przez nich sprzętu jest dla nich wystarczająca, jednak wiedząc, że drzemie w nim jeszcze ukryta, niewykorzystana moc, próbują ją spożytkować.

Istnieje również grupa ludzi, dla których jest to swoiste hobby (podobnie jak z samochodami), którzy traktują wyciskanie ostatnich soków z komputera jak rywalizację. Z myślą o takich ludziach powstają specjalistyczne serwisy i fora, na których można wymienić się wiedzą i osiągnięciami. Aktualne wyniki są dostępne na stronach http://www.hwbot.org/ i http://www.ripping.org/, każdy zainteresowany może w dowolnej chwili wejść i dołączyć do zabawy.

Temat jest dość szeroki i można wiele napisać, więc dla zachowania pewnego porządku w następnych częściach opowiem więcej o poszczególnych podzespołach.

Brak komentarzy: