poniedziałek, 13 października 2008

Złóż swój wymarzony komputer część 1

Ten post jest poświęcony trudnemu i zajmującemu tematowi zakupu komputerów. Wielokrotnie zdarzyło mi się spotkać z licznymi pytaniami, co kupić, jakich podzespołów użyć, co jest lepsze. Wychodząc zatem na przeciw pytaniom pozwolę sobie udzielić paru rad przyszłym użytkownikom.

Ze względu na ciągłe zmiany w sprzęcie postaram się w tym miejscu podawać jak najmniej konkretnych modeli, a jedynie zasady, którymi należy się kierować. Jeśli będzie taka potrzeba, mogę regularnie podawać przykładowe zestawy, ale to już w osobnych postach.

Pierwszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem komputera, brzmi "ile?". Ilość posiadanej gotówki jest głównym czynnikiem ograniczającym zakup, zarówno jeśli chodzi o zakupy w systemie ratalnym. Należy ustalić pewien rozsądny próg cenowy uwzględniając pewien margines bezpieczeństwa.

Następnym, równie ważnym pytaniem, jest "po co?". Inny segment docelowy rynku pokrywa komputery biurowe, inny multimedialne, a jeszcze inny - komputery dla graczy i zapaleńców. Pytanie to jest ściśle związane z poprzednim - nie ma co liczyć na oszałamiającą wydajność u podzespołów z najniższej półki.

Ponadto, warto czasem przed zakupem zastanowić się nad wyglądem przyszłego cuda. Obecny wybór jest na tyle szeroki, że można spokojnie dopasować kolor obudowy i monitora chociażby do wystroju wnętrza. Ponieważ zapewne komputer będzie stał w miejscu dość widocznym, dobrze byłoby zadbać, żeby przynajmniej nie szpecił swojego otoczenia.

Przejdźmy do analizy poszczególnych zagadnień, które mogą się pojawić przed zakupem.

Stacjonarny czy przenośny?

Obecne niskie ceny komputerów przenośnych skłaniają do zastanowienia, czy nie jest lepszym pomysłem kupno laptopa. Jeśli masz mało miejsca w domu i/lub Twoje potrzeby nie wykraczają poza internet i filmy, laptop jest godną uwagi alternatywą. Proponuję HP albo Toshibę z niższej półki, można poniżej 2000 zł kupić sobie zadowalający sprzęt.

A może jednak konsola?

Jeśli komputer ma służyć wyłącznie do grania w nowości, to lepiej kup sobie konsolę. Gry są tak samo ładne na XBoxie i PS3, jak na komputerze, wersje konsolowe pojawiają się wcześniej, dodatkowo odpada aspekt zastanawiana się nad ciągle rosnącymi wymaganiami sprzętowymi.

Nie daj sie oszukać sprzedawcy.

Nie owijajmy w bawełnę. Sprzedawcy łapią się wszelkich chwytów, żeby sprzedać swój towar, nierzadko będąc nieuczciwymi. Szczególne natężenie naciągaczy jest w małych sklepach komputerowych (przeważnie są to właściciele) i na Allegro. Oferty takie można poznać po tym, że:
  • zawierają chwytliwe hasła w stylu "dla gracza", "moc", "extreme" połączone z wątpliwej klasy podzespołami,
  • ich ceny są rzadko aktualizowane,
  • zawierają przestarzałe komponenty.
Zwykle takie oferty można zweryfikować bardzo szybko pytając na dowolnym z większych forów w dziale "Co kupić?" lub podobnym albo samodzielnie korzystając z jakiegokolwiek porównania sprzętu, np. zestawienie GPU na benchmarku, ORB czy hwbot.

Chcę tylko oglądać filmy, posłuchać trochę muzyki, napisać pracę magisterską i pobuszować trochę w internecie.

Masz dwie możliwości. Jedna już została wspomniana - jakiś laptop z najniższej półki (sprawdź przed zakupem matrycę - niektóre są takie, że nie da się przy nich pracować w dzień z powodu refleksów), oszczędzasz wtedy miejsce, możesz go zabrać wszędzie ze sobą.
Jeśli jednak wolisz kupić komputer stacjonarny, nie potrzebujesz jakiegoś straszliwego monstrum. Najniższa półka wystarcza z zupełnością - płyta główna ze zintegrowaną kartą graficzną, do tego procesor, pamięć, dysk twardy i nagrywarka, wszystko w jakiejś obudowie. Zaoszczędzone pieniądze można na przykład przeznaczyć na lepszy monitor.

Komputer ma służyć do pracy biurowej - pisma, faktury itp...

Zestaw jak wyżej, pamiętaj tylko o tym, że jeśli komputer ma być narzędziem do prowadzenia firmy, konieczne jest legalne oprogramowanie!

Mam większe wymagania - chcę pograć w nowości.

W tym momencie podstawowe rozwiązanie nie wystarczy. Jeśli nie konsola, to potrzebujesz czegoś znacznie mocniejszego, ale też bez przesady - w chwili obecnej mało która gra obsłuży cztery rdzenie, więc po co przepłacać? Do grania potrzebujesz przede wszystkim wydajnej karty graficznej przynajmniej z segmentu średniego. W tym momencie wszystkie te karty wymagają dodatkowego zasilania, zatem niezbędny staje się mocniejszy zasilacz, najlepiej z kilkoma osobnymi liniami +12V. Przydatne są też dodatkowe akcesoria - mysz albo klawiatura dla graczy, joystick, kierownica, jednak to już jest skierowane do najbardziej zapalonych użytkowników.

Chcę wszystko, co najlepsze.

Odpowiedź jest prosta - bierzesz wszystko z najwyższej półki. Pamiętaj o tym, że nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze, więc wszelkie porównania będą pomocne. Musisz też liczyć się z tym, że wszystko ma swoją cenę.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia będą choć trochę pomocne przyszłym nabywcom. Jak juz wspominałem, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogę podać przybliżoną konfigurację wraz z wyceną dla orientacji. Pewne rzeczy nie zostały tu uwzględnione z racji ograniczonego miejsca. Zapraszam do komentarzy.

Brak komentarzy: